Tipy pro montáž nástěnných lišt

Nástěnné lišty (někdy označované jako stojiny) jsou základním stavebním prvkem regálové sestavy. Jejich montáž je velmi jednoduchá, a pokud budete věnovat pár minut i našim tipům, bude ještě jednodušší. 

Co budete k montáži potřebovat?

  • Vrtačku a vhodný vrták (nejčastěji Ø 6 mm)
  • Spojovací materiál (hmoždinky, vruty)
  • Šroubovák, nejlépe akumulátorový
  • Vodováhu
  • Paličku
  • Tužku
  • Metr 

 

Schematický montážní návod naleznete ZDE. Užitečné je v něm zejména uvedení přesných roztečí rastru nástěnných lišt na straně 3 v případě, že budete používat systémové prvky ELEMENT SYSTEM, jako jsou například drátěné koše, plechové police, panely pro nářadí atd.

Užitečné je rovněž následující krátké instruktážní video:

Princip montáže je snadný - vyměřte si pozici krajní lišty a vyznačte si na zeď její horní otvor. Zde vyvrtejte první díru a vsaďte hmoždinku. Nástěnnou lištu poté vrutem nahoře připevněte, ale tak, aby se s ní dalo pohybovat, pomocí vodováhy lištu svisle srovnejte a pak si tužkou označte na zdi skrz lištu místa, kde bude lišta uchycena vruty do hmoždinek. Lištu si následně odkloňte, vyvrtejte příslušné další otvory a připravte si do zdi hmoždinky. Poté lištu srovnejte a napevno přichyťte na patřičných místech pomocí vrutů. Následně dotáhněte i první (horní) vrut.

Dalším krokem je vyměření pozice druhé lišty - zde se buď hodí informace o roztečích uvedné v montážním návodu (vždy je uvedena hodnota rozteče střed-střed lišty) nebo můžete pro stanovení přesné rozteče použít přímo nějaký systémový prvek od výrobce (vhodná je například nosná tyč pro zavěšení háků, nebo panel na nářadí) pokud s těmito komponentami samozřejmě počítáte do své sestavy. V takovém případě zahákněte prvek na jedné straně do již přimontované lišty, srovnejte ho do roviny pomocí vodováhy a vyjde vám přesné místo, kde by měly být otvory rastru druhé lišty.

S připevněním druhé lišty pokračujte stejně, jako v prvním případě, hlídejte si horizontální rovinu, abyste police v sestavě měli rovně a pokračujte dále v připevňování dalších lišt. Stejně, jako v jiných případech se určitě vyplatí dvakrát měřit, než jednou vrtat. Dávejte pozor na případné kabely ve zdi a pro správnou funkčnost nástěnné regálové sestavy je samozřejmě nutné použít vruty vhodné pro váš typ zdi.